Πιό κοντά τα νέα μέτρα για τις ταρίφες των φωτοβολταϊκών

Συντομότερα από ότι προβλεπόταν, φαίνεται ότι θα προωθηθούν από το ΥΠΕΚΑ τα νέα μέτρα που επεξεργάζεται, σχετικά με τις ταρίφες και εν γένει τις οικονομικές αποδόσεις των φωτοβολταϊκών. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες, το υπουργείο εξετάζει το ενδεχόμενο να φέρει τις αλλαγές μαζί με το νομοσχέδιο για τις ΑΠΕ που βρίσκεται σε διαβούλευση (με το οποίο ορίζεται εγγυοδοσία για τα αιολικά κ.λπ.).

Προς την κατεύθυνση αυτή λειτούργησε η δημοσιοποίηση εκ μέρους του ΛΑΓΗΕ των σημερινών δεδομένων και των προβλέψεών του αναφορικά με το έλλειμμα του λογαριασμού ΑΠΕ των επόμενων χρόνων. Στο βαθμό δηλαδή που οι σχεδιασμοί για μηδενισμό του ελλείμματος του ΛΑΓΗΕ το 2014 δεν επιβεβαιώνονται, δημιουργείται το έδαφος για να δικαιολογηθεί μια επείγουσα λήψη μέτρων. Το ίδιο συμβαίνει και με την κατάρρευση της χρηματιστηριακής τιμής των ρύπων, καθώς το ΥΠΕΚΑ είχε στηρίξει προβλέψεις για έσοδα ύψους 300 εκατ. ευρώ από τις δημοπρασίες δικαιωμάτων CO2 για την ενίσχυση του ΛΑΓΗΕ. Τα έσοδα αυτά, αν η χρηματιστηριακή τιμή του CO2 παραμείνει στα 4 ευρώ ο τόνος από 7, 5 ευρώ μεσοσταθμικά το 2012, θα περιοριστούν στο μισό.

Μειώσεις στα καινούργια

Αυτό βεβαίως που ενδιαφέρει τους επενδυτές φωτοβολταϊκών, και κυρίως αυτούς που έχουν πάρκα εν λειτουργία, είναι το ποια θα είναι αυτά τα μέτρα που σχεδιάζει να φέρει το ΥΠΕΚΑ και κατά πόσο θα τους επηρεάσουν.

Σύμφωνα με πληροφορίες του energypress, θεωρείται πιθανότατο να υπάρξει κάποιου είδους παρέμβαση (μείωση, εισφορά…) για τα έργα που έχουν κλειδώσει ταρίφες μετά τον Αύγουστο του 2012, αυτά δηλαδή που έχουν ταρίφες 18 λεπτά την κιλοβατώρα (τα πάνω από 100 KW) ή 22,5 λεπτά την κιλοβατώρα (τα κάτω από 100 KW). Το ίδιο ισχύει και για τα επόμενα, που κλειδώνουν ταρίφες αυτόν τον μήνα, κ.λπ. Όλα αυτά τα έργα δεν επιβαρύνθηκαν με την έκτακτη εισφορά επί του τζίρου που θεσμοθετήθηκε τον Νοέμβριο. Στο ΥΠΕΚΑ βλέπουν ότι υπάρχει ενδιαφέρον για εγκατάσταση, κυρίως από ισχυρούς και μεγάλους επενδυτές, με τις συγκεκριμένες ταρίφες, πράγμα που έχει οδηγήσει και σε αγοραπωλησίες αδειών.

New deal

Όσον αφορά τα παλαιότερα, τα οποία έχουν ήδη υποστεί την έκτακτη εισφορά επί του τζίρου, οι σκέψεις που επικρατούν είναι εκείνες που έχει αποκαλύψει το energypress για εθελοντικό new deal. Δηλαδή, κυρίως, μείωση της απορροφούμενης ισχύος με αύξηση της χρονικής διάρκειας της σύμβασης, ή μείωση της ταρίφας με παράταση της σύμβασης. Στον πυρήνα αυτών των "ιδεών" βρίσκεται η εθελοντική συμμετοχή των ιδιοκτητών φωτοβολταϊκών πάρκων σε μια νέα συμφωνία, με την οποία θα παίρνουν λιγότερα χρήματα το χρόνο, αλλά για περισσότερα χρόνια. Ταυτόχρονα όμως, για όποιον δεν μπεί σε αυτό το "new deal", θα υπάρχουν προφανώς επιβαρύνσεις που θα λειτουργούν ως αντικίνητρα. Φαίνεται ότι το ελληνικό «new deal» θα έχει έντονο το… «άρωμα ισπανίας» και των μέτρων που ελήφθησαν στην εκεί αγορά.

Διάλογος

Εντύπωση προκαλεί πάντως το γεγονός ότι όλα αυτά μελετώνται χωρίς να υπάρχει η παραμικρή διαβούλευση με τους φορείς των επιχειρηματικών και επαγγελματικών ομάδων που είναι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Εκτιμάται ότι στο αμέσως προσεχές διάστημα θα αναληφθούν πρωτοβουλίες ενημέρωσης και διαλόγου εκ μέρους του ΥΠΕΚΑ, όπου οι φορείς θα κληθούν να συμμετάσχουν σε μέτρα βιωσιμότητας του συστήματος «ώστε να μπορούν να παίρνουν οι επενδυτές τα λεφτά τους».  Παρόλα αυτά η ηγεσία του ΥΠΕΚΑ εμφανίζεται αποφασισμένη, εάν δεν υπάρξει συναίνεση,  να προχωρήσει στα μέτρα, έστω και μονομερώς, στο πνεύμα της γενικότερης τάσης που επικρατεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο. «Πολύ περισσότερο όταν η ελληνική αγορά αντιμετωπίζει το μεγαλύτερο πρόβλημα», λέγεται χαρακτηριστικά.

Αφήστε το σχόλιό σας

Σχόλια Χρηστών

DIM. MIN. 22/02/2013 15:34

Συνάδελφοι, το νέο της τελευταίας στιγμής :
Ο ΛΑΓΗΕ δήλωσε ότι οι πληρωμές του Αυγούστου 2012, θα ξεκινήσουν Δευτέρα-Τρίτη 25-26/02/2013.

Δημήτριος Χριστόπουλος 20/02/2013 22:51

ΦΤΑΝΕΙ Η ΦΑΓΟΜΑΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!
ΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕΡΑ Κ ΩΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΚΑ!!!!!
ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝ !!!!! ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ!!!!!!

Ioannis Koutr 20/02/2013 21:43

Συνάδελφοι η λίστα αισίως έχει 220 εγγραφές. Το Σάββατο θα αποσταλεί σε όλους τους εγγεγραμένους Newsletter εγκαινιάζοντας μια νέα διαδικασία αλληλεπίδρασης και ενημέρωσης, αναδεικνύοντας κατευθύνσεις και δράσεις που ενδεχόμενα δεν έχουν πργματοποιηθεί μέχρι τώρα.
Παρακαλώ διαδώστε το link εγγραφής.

https://docs.google.com/forms/d/1isWkU-lKCP08VwtFVx4byzWod25PzF1IkmDzklBy_vM/viewform

dim gip 20/02/2013 18:36

Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί όλες στέγες πληρώνονται από την ΔΕΗ με 0,55 ανεξάρτητα από το πότε συνδέθηκαν ? Απ'ότι λένε, δεν έχουν φτιάξει το λογισμικό της ΔΕΗ και πληρώνονται όλοι με 0,55... Είναι δυνατόν!!!!

stooyn stooyn 20/02/2013 17:55

Τσιμέντωσαν βουλευτή - Βρέθηκε νεκρός σε μεταλλικό βαρέλι

Read more: http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/281405/sok-tsimentosan-voyleyti---vrethike-nekros-se-metalliko-vareli#ixzz2LSHUZ8Lk
αυτα γινοντε στη ρωσιαα...

dim gip 20/02/2013 14:38

Ακούγεται ότι στα νέα μέτρα που ετοιμάζουνείναι να παίρνουν μειωμένη ενεργεια από φωτοβολταικα.Πλαφόν δηλαδή στην ενέργεια που θα μας αγοράζουν... Ξέρει κανείς κάτι? Νομίζω ότι ήρθε η ώρα για τα μαδέρια...

Ioannis Koutr 18/02/2013 11:28

Συνεχίζεται η προσπάθεια καταγραφής των παραγωγών από ΦΒ. Ήδη έχουμε 180 εγγραφές σε 4 ημέρες. Παρακαλώ διαδώστε την φόρμα εγγραφής.

https://docs.google.com/forms/d/1isWkU-lKCP08VwtFVx4byzWod25PzF1IkmDzklBy_vM/viewform

Philipos Ksenakis 17/02/2013 17:03

Φιλε Παναγιωτη συνδεθηκα 1 Ιουλιου 2012(Με το χαρατσι..!!)Προβλεψη για τζιρο 60.000
25.000 δανειο/ετος +10.000 κραταει αερα η τραπεζα +3.360 Ο.Α.Ε.Ε +900 ασφαλιση του παρκου απο τραπεζα+600 ετησια εξοδα τραπεζας +850 Security σε αναγκαζει η τραπεζα +300 τηλεφωνο συναργερμου και Internet +500 ΔΕΗ για το ρευμα που καταναλωνει το παρκο +7.800 φπα +18.000 χαρατσι ολα αυτα μας κανουν: 67.310 +15.000 στον κατασκευαστη του παρκου λογω το οτι η τραπεζα κοστολογησε ποιο φθηνα το παρκο ειμαι μεσα για φετος στα 25.000 ευρω ++ την εφορια που θα μου ερθει..!!! Ακομα και να προβω σε νεα ρυθμιση με τη τραπεζα παλι μεσα ειμαι χονδρα!!!! Οι θρασυτατοι συζητανε για νεα μετρα......

dim gip 17/02/2013 14:28

Παίδες ΣΠΕΗΦ ΣΕΡΡΩΝ... Οι άνθρωποι κάνουν σοβαρή δουλεία.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΑΣ 16/02/2013 20:13

Καλησπέρα συνάδελφοι, φαντάζομαι είστε στην ίδια απελπιστική κατάσταση που είμαι και γω. Συνδεδεμένος απο τον Ιούνιο του ΄11, χωρίς έγκριση αναπτυξιακού, απλήρωτος από Αύγουστο του ΄12, τρίμηνη δόση στη Πειραιώς 9.500 ευρώ και αγανακτησμένος παράφορα, που επένδυσα 95.000 ευρώ στο πουθενά. Πείτε μου σας παρακαλώ, πως μπορώ να διεκδικήσω τα χρήματα που μου χρωστάνε και τι συμβαίνει ακριβώς με τα τιμολόγια που πρέπει να έχουν απόδειξη παραλαβής απο ΛΑΓΗΕ. Θα σας ήμουν καταυποχρεομένος εάν επικοινωνούσατε με το mail μου taniepitas68@yahoo.com. Ευχαριστώ.

Λαμπρινακης Γιαννης 16/02/2013 11:08

καλημερα! Γιαννη αν μπορεις στειλε μου το τηλ σου στο email glamprinakis@yahoo.gr θελω να μιλησουμε! ειμαι απο Χανια!

Ioannis Koutr 15/02/2013 23:00

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομα μου είναι Κουτράκης Γιάννης, παραγωγός από ΦΒ με σταθμούς τόσο στην Κρήτη όσο και στο ηπειρωτικό δίκτυο με ημερομηνίες ενεργοποίησης σταθμών από 2011 έως και αρχές 2012.
Σε 48 ώρες έχουμε 143 εγγραφές.
Σας ευχαριστώ για την συμμετοχή. Αύριο το βράδυ θα λάβετε ενημερωτικό newsletter για την πορεία των εγγραφών.
Ξαναδίνω το link εγγραφών.
https://docs.google.com/forms/d/1isWkU-lKCP08VwtFVx4byzWod25PzF1IkmDzklBy_vM/viewform

KOSTAS KIROU 15/02/2013 21:49

Αν το όνομα σου είναι Γιάννης Κατ….σαμακης (παράδειγμα)….γράψε το, δεν σου κάνω μήνυση μην φοβάσαι. Κι αν κάποιος σου κάνει (μήνυση) για τον αγώνα σου (που είναι και δικός μου), θα έρθουμε όλοι μας, με το όνομά μας και την ταυτότητά μας, να σε υποστηρίξουμε. Όπως θα σας καλέσω με το όνομά σας στο δικό μου ποινικό δικαστήριο (όταν γίνει) για τον ΦΠΑ 4ου τριμήνου 2012, που δεν είχα να πληρώσω, ελπίζοντας ότι θα έρθεις.

KOSTAS KIROU 15/02/2013 21:48

Πώς να οργανωθώ μαζί σου έξω απ’ εδώ φίλτατε giannis kat,(όπως και με κάθε ανώνυμο) αφού δεν ξέρω ούτε καν το όνομά σου. Ξεκολλάτε συνάδελφοι….. με τα ψευδώνυμα και τους φερετζέδες δεν μας λαμβάνουν υπ όψιν τους….. κανείς απ’ αυτούς….. γιατί μας θεωρούν κάλπικους (μαϊμούδες διαμαρτυρόμενους) γιατί εγώ θα πρέπει να υπολογίζω σε σένα και στην συμπαράταξη σου μαζί μου φίλτατε…???????

giannis kat 15/02/2013 18:36

Κ. Κύρου εγω είμαι ενας παραγωγός που εχω ενα 100αρι και
οπως καταλαβαινεις τα κίνητρα, οι προθέσεις και οι απόψεις μου συντασονται με τις δικες σου! εχω δώσει τα στοιχεία μου στην φόρμα του Ioannis Koutr και ειμαι διατεθειμένος να πάρω μερος σε οτι χρειάστει για να προφυλάξω την δουλειά μου! (οχι επένδυση οπως γράφουν καποιοι).
Προσέξτε τι γράφει ο καθένας εδω μέσα, γιατι κάποιοι παίζουν υποπτο ρολο, και μην κολλάτε στις ταμπέλες και εξάλλου ενα site είναι δεν παίρνουμε αποφάσεις απο εδω...
Εξω απο εδώ πρέπει να οργανωθούμε εναντίον αυτων που μας καταστρέφουν.

THEMIS MANTZANAS 15/02/2013 18:24

....ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ KOSTAS KIROU .....ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ.....!! ΚΑΝΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑΚΙ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ..

KOSTAS KIROU 15/02/2013 17:12

2.Φαντάζομαι ότι είμαστε όλοι, σε ώριμη ηλικία και δεν φοβόμαστε μην παρασυρθούμε από ‘βιαστές και παιδεραστές’ του διαδικτύου. Αν δεν σοβαρευτείτε μερικοί δεν βλέπω να γίνεται δουλειά από το παρασκήνιο…… τα ονοματάκια σας φίλτατοι, ΕΔΩ……. αλλιώς το κουβαδάκι σας και σε άλλη παραλία.

KOSTAS KIROU 15/02/2013 17:11

1.Το όνομά μου είναι Κώστας Κύρου και γράφεται όπως το βλέπετε και είμαι παραγωγός Φωτοβολταϊκής ενέργειας από τον Σεπτέμβριο του 2010. Με εξαίρεση ολίγων συναδέλφων παραγωγών οι υπόλοιποι κρύβεστε πίσω από ψευδώνυμα του Τύπου: archaeo pteryx, Anonymos Anonymos, kostas kriti, Sartorius Sartorius, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, Bill Solar, giannis kat, Dimitris civil, Χρήστος, ίσως και Ioannis Koutr. Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε προς τι ο φερετζές, ή ντρέπεστε για το όνομα σας ίσως και για την επένδυσή σας.

Anonymos Anonymos 15/02/2013 16:54

Επανέρχομαι με μια πρόταση, την οποία ενδεχομένως να έχετε ήδη σκεφτεί. Επειδή υπάρχει σοβαρή πιθανότητα ο ΛΑΓΗΕ, να μην δίνει προσωπικά στοιχεία των επενδυτών (data privacy), θα μπορούσε να γίνει μια επικοινωνία με τις εταιρείες, που δραστηριοποιούνται στο κομμάτι της εγκατάστασης.Αυτές διαθέτουν έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία των πελατών και θα μπορούσαν ενδεχομένως κάποιες από αυτές να στείλουν κάποια ενημερωτική επιστολή προς τους πελάτες τους και να επιτευχθεί με τον τρόπο αυτό γρήγορο αποτέλεσμα.

A Αλεξανρής 15/02/2013 15:31

Κε πτερυξ στην Ισπανία ακόμα δεν έκαναν νομικές ενέργειες;
Τους βρίσκω πολύ πίσω απο εμάς, αφού έφαγαν την εισφορά και πολύ πιο πριν απο μας.

Εμείς δύο μήνες μετά την εισφορά είχαμε ρήξει στα αυτιά της εισφοράς ότι το νομικό μέσο υπήρχε. Ευρωπαϊκό και Ελληνικο. Τελικά δεν έχουμε να ζηλέψουμε αλλά μάλλον το αντίθετο...

A Αλεξανρής 15/02/2013 15:26

Κύριοι μην κουράζεστε να προσπαθείτε να αποδείξετε τους εαυτούς σας χρήσιμους θίγοντας όσους έπραξαν και πράττουν τόσον καιρό. Κάνετε ζημια σε αυτούς που πάτε να προστατέψτε... δηλαδή όλους τους παραγωγούς.
Στο δια ταύτα τώρα, όλων μας το κοντέρ ξεκινάει από το μηδέν, εννοώντας πως κανείς δεν πιστώνεται τίποτα μόνο με λόγια. Οι φιλοδοξίες καλές είναι αλλά μην ξεχάστε το κοντέρ.... των πεπραγμένων. Γα τα δικαστήρια που κάποιος ανέφερε πρόχειρα, να του πω πως από ενημέρωση που έχω από τον ΣΠΕΦ εντός του 2013 θα έχουμε απόφαση του ΣτΕ.
Όσον αφορά την λίστα θα πρότεινα να αποταθείτε στον ΛΑΓΗΕ για πιο γρήγορα.

archaeo pteryx 15/02/2013 15:15

στο Reuters και σας βοηθάει: Foreign investors in renewable energy projects in Spain have hired lawyers to prepare potential international legal action against the Spanish government over new rules they say break their contracts. It is unclear how much claims might be worth, but international funds have more than 13 billion euros ($17 billion) of renewable energy assets in Spain and say that the government has reneged on the terms of their investment.

Ioannis Koutr 15/02/2013 15:12

Τουλάχιστον κε Αλεξανδρή πήρα μια πρωτοβουλία παραπάνω από το να καθομαι απαθέστατα παρακολουθώντας τι θα μου αποφέρουν τα 300 ευρώ της συνδρομής μου στον ΣΠΕΦ και τα 20 στον ΠΑΣΥΦ.

Ioannis Koutr 15/02/2013 15:12

Κε Αλεξανδρή αντιλαμβάνομαι ότι αντιλαμβάνεστε μυωπικά τις εξελίξεις στον χώρο, ή έχετε κάποιο όφελος αποκηρύσωντας κάθε προσπάθεια που γίνεται στην κατεύθυνση του συντονισμού και της ομαδικότητας. Και σαν μέλος του ΣΠΕΦ δεν θεωρώ θεσφατο τις κινήσεις και τις αποφάσεις του συλλόγου. Ερωτώ, αμφισβειτείται την πιθανότητα ύπαρξης καλύτερων προτάσεων που ενδεχόμενα να δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα και που θα μπορούσαν να είναι προϊον δημοκρατικής διαδικασίας, ακόμη και μέσα από τα υφιστάμενα συλλογικά οργανα? Οπως ανέφερα επανειλημμένως υπάρχει ένα κοινό πρόβλημα για όλους τους παραγωγούς και ΟΛΟΙ έχουν κοινό συμφέρον την επίλυση του.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 15/02/2013 14:53

Τα δε σχόλια σας περί "τζάμπα και καθίστε στην άκρη" σκοπίμως τα αφήνω ασχολίαστα.
Κλίμα αντιπαράθεσης εγώ δεν θα δημιουργήσω με άλλον επενδυτή.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 15/02/2013 14:50

Θα προκαλέσει κάτι αρνητικό στον κλάδο μας?Μήπως να περιμένουμε όλοι μας την απόφαση του ευρωπαικού δικαστηρίου που ενδέχεται να τραβήξει 7 χρόνια?(ίσως και παραπάνω).Κάποιοι ίσως να έχουν τέτοιες αντοχές,η πλειονότητα πάντως όχι.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 15/02/2013 14:46

Δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση, τα συμφέρονται του κυρίου ασημάκη θα εξυπηρετήσω και μόνο.
5000 είναι οι παραγωγοί?και οι σύλλογοι έχουν 500?είναι το 10%
10.000 είναι οι παραγωγοί και οι σύλλογοι 1000?πάλι 10%.
Άρα κάτι δεν πάει καλά.
Είτε τους προβληματίζει το οικονομικό,είτε δεν ενδιαφέρονται,είτε δεν μπορούν να ενημερωθούν,είτε δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.
Ποιόν ενοχλεί να μαζευτεί μια λίστα και να ενημερώνονται όλοι οι επενδυτές για τα του κλάδου μας?
Ποιόν ενοχλεί να γίνει μια πολιτισμένη συγκέντρωση έξω από το ΥΠΕΚΑ?

Ioannis Koutr 15/02/2013 14:45

Και μια πρόταση στον ΣΠΕΦ. Ορίστε μια τιμή εγγραφής σε ευρώ/kWp (πχ 0,4) να δείτε πόσα μέλη θα γραφτούν.
Προσπαθώ μόνο να δώσω διέξοδο σε αυτό που νιώθω ότι βιώνουν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Απόγνωση από την έλλειψη συντονισμού. Τα newslettersτου ΣΠΕΦ προσωπικά, τα λαμβάνω κανονικά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν παραγωγοί χωρίς εκπροσώπηση και ενημέρωση ή που αρνούνται να ενταχθούν σε μία υφιστάμενη δομή. Κίνητρο και συντονισμό θέλουν.
Για αυτό ξανανεβάζω το Link για εγγραφή. Προαιρετικό είναι άλλωστε.
https://docs.google.com/forms/d/1isWkU-lKCP08VwtFVx4byzWod25PzF1IkmDzklBy_vM/viewform

Ioannis Koutr 15/02/2013 14:32

Συνάδελφοι ψυχραιμία. Κοινός παρανομαστής της αγωνίας όλων μας ειναι να υπάρξει ένας σύλλογος που να περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη. Η πληροφορία που θα συγκεντρώσω πολύ ευχαρίστως να την διαθέσω και στον ΣΠΕΦ, ΠΑΣΥΦ, ΣΠΕΗΦ, και σε όποιον έχει διάθεση να κάνει κάτι. Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό στο να καταγραφούμε ΟΛΟΙ σε μία λίστα ...ούτε εχω φιλοδοξία για οτιδήποτε. Είμαι και μέλος του ΣΠΕΦ και του ΠΑΣΥΦ. Γιατί δεν έχει γίνει μια αντίστοιχη προσπάθεια καταγραφής από κανένα σύλλογο μέχρι τώρα? Ας δούμε πόσοι μπορούμε να έχουμε φωνή και τις συνδρομές και τα μικροπολιτικά τα λύνουμε αργότερα...

Anonymos Anonymos 15/02/2013 14:26

Μακάρι η δική μου προσφυγή να τρόμαζε τον Ασημάκη. Όσο για τα χρήματά που μου αναλογούν ''ως γλάστρα'', αν δικαιωθούν νομικά οι προσφυγές σας, δεσμεύομαι να καταθέσω στον ΣΠΕΦ και τότε θα με γνωρίσετε και από κοντά, έτσι για να δείτε ότι αν και Αnonymos κρατάω το λόγο μου.

Anonymos Anonymos 15/02/2013 14:17

Δεν αντιδικώ μαζί σας κ. Αλλεξανδρή και με κανέναν άλλο επίσης. Οι ύβρεις δεν με αντιπροσωπεύουν και δεν το συνηθίζω γιατί είμαι σε θέση να χρησιμοποιώ αρκετά καλά τον λόγο και να λύνω με επιχειρήματα τις διαφορές μου. Δεν έχω μάθει να με πληρώνουν, ούτε και να στηρίζομαι στις πλάτες κανενός άλλου.
Πιθανόν να υπάρχει και αυτή η μερίδα, αλλά υπάρχει και η μερίδα των ανθρώπων που θα ήθελαν, αλλά δεν μπορούν.
Ούτε σε αυτή την μερίδα ανήκω, είμαι σε θέση να πληρώσω και να υπερασπιστώ τα διακαιώματά μου χωρίς μεσάζοντες. ΄
Δυστυχώς όμως ένας'' κούκος δεν φέρνει την άνοιξη''.Χρειάζεται λοιπόν να είμαστε ενωμένοι και όλοι μαζί.

kostas kriti 15/02/2013 13:43

η γνωμη μου ειναι μια δυναμικη συγκεντρωση εξω απο το υπεκα αλλα πρεπει να μαζευτουμε πανω απο 1000 ατομα..να ειναι ολοι εκει και ο Λουμακης και ο Καλογερακης,ολοι! σιγουρα θα ηταν κατι θετικο.οσον αφορα την νομικη πλευρα διαβαζω οτι εχουν γινει κινησεις και περιμενουμε αποτελεσματα για να δουμε πως θα κινηθουμε και εμεις οι μικροι..αλλα οσο αφορα εμενα δεν θα ελεγα οχι αν μαζευτουμε 20-30-100 παραγωγοι να κινουμασταν και εμεις δικαστικα σαν ομαδα! απλα χρειαζετε δουλεια και συντονισμος..

kostas kriti 15/02/2013 13:36

καλημερα! με λυπει το γεγονος οτι μαλωνετε! εδω ετοιμαζονται απο το υπεκα να μας διαλυσουν..μπορουμε να συννενοηθουμε? ειδικα απο στον σπεφ μαθαινω εχουν γινει πολυ καλες κινησεις και περιμενουμε καποια σημαντικη αποφαση οσων αφορα την νομιμοτητα της εκτακτης εισφορας..ειναι καλο να μπορεσουμε να μαζευτουμε οπως μπορουμε..350 απο τον σπεφ 300 απο τον πασυφ 300 απο την ομαδα που κανουμε τωρα..΄΄η ισχυς εν την ενωση΄΄..να παρουμε τηλεφωνα και email απο ολους μπας και μπορεσουμε να κανουμε κατι..

A Αλεξανρής 15/02/2013 13:17

Κε Anonymos με ανωνυμία σε blogs σαν και αυτήν που έχετε και χωρίς χρήματα αφού είστε εναντίον των συνδρομών, ποιος θέλετε να πληρώσει τα χρήματα των νομικών ενεργειών σε Ευρώπη και Ελλάδα ???

Προφανώς θέλετε τώρα που έγιναν και τις πλήρωσαν τα τακτικά μέλη, εσείς τσάμπα να γίνετε ισότιμοι σε λόγο αλλά και με ύβρεις. Αυτό είναι άδικο. Οπότε καθίστε εκτός αφού ούτως ή άλλως θα ποτιστείτε από το νομικό αποτέλεσμα αλλά μην ζητάτε να σας στέλνουν και sms για να τους βρίζετε στο τσάμπα...

Anonymos Anonymos 15/02/2013 12:54

Αν ένας από τους συλλόγους είχε προσκαλέσει τους παραγωγούς να γίνουν μέλη χωρίς οικονιμική επιβάρυνση
αρκεί να υπάρχουν τα στοιχεία τους, να τους στέλνουν ενα sms στα κινητά τους και να τους ενημερώνουν να τους καλούν σε συγκεντρώσεις κ.τ.λ, ίσως και να μπορούσαμε να είμαστε λιγότερο επιφυλακτικοί απέναντι στις προθέσεις οιουδήποτε Λουμάκη και να είχαμε και κάποια καλύτερη ίσως έκβαση.

Anonymos Anonymos 15/02/2013 12:48

Φαντάζομαι πως ούτε δικό σας όνειρο ήταν να διαθέσετε την προσωπική σας περιουσία στο κράτος. Εκτός και έχουμε κουμμουνιστικό καθεστώς και όχι δημοκρατία. Οι
άνθρωποι που μας διοικούν έχουν παρανοήσει τελείως. Εμείς θα προσδοκούμε τα αποτελέσματα των επιστολών διαμαρτυρίας των κατά τόπους συλλόγους? Μήπως παρατηρήσατε να ιδρώνει το αυτάκι του Ασημάκη κάθε φορά που του στέλνει γράμμα ο Λουμάκης?Εδώ έχουμε μια έκτακτη εισφορά που εκκρεμεί και οι άνθρωποι ήδη συζητούν για τα επόμενα μέτρα που θα μας επιβάλλουν

Anonymos Anonymos 15/02/2013 12:43

Έχετε δει και στο παρελθόν κ. Αλεξανδρη, ότι τα συνδικαλιστικά σούρτα-φέρτα με τους υπουργούς και τους γραμματείς, δεν φέραν και κανένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Θα παρούσα όμως να σας αντιπαραθέσω σορεία μαζικών κινητοποιήσεων που είχαν αποτέλεσμα και ανετρεψαν αποφάσεις. Αλλά ανεξάρτητα από όλα αυτά αυτό που έχει σημασία είναι να κάνουμε κάτι μαζικά, με δυναμισμό και να μας λάβουν σοβαρά υπόψιν τους. Σαφώς και οι όποιες νομικές διαδικασίες έχουν πάρει το δρόμο τους και ενδεχομένως να επαναληφθούν, αλλά χρειάζεται και ένας ισχυρός μοχλός πίεσης.

A Αλεξανρής 15/02/2013 12:38

Και αν μεν τα ξύλινα σπαθιά γίνουν μαδέρια, τότε πράγματι οι σύνδεσμοι δεν μπορούν να βοηθήσουν απ΄ότι φαίνεται... και ίσως πετύχετε κάτι.

Αν όμως πάτε να επαναλάβετε αυτά που οι άλλοι έκαναν καλύτερα (νομικές ενέργειες, τεχνικές παρεμβάσεις κλπ, κλπ) τότε δεν βλέπω νόημα πέρα από ψυχοθεραπεία στην κίνηση σας... και ενδεχομένως χαμένο χρόνο και χρήμα.

Φιλικά.

Anonymos Anonymos 15/02/2013 12:35

Δεν γνωρίζω ούτε τον κ Παπακυριακού, ούτε τον κ. Kourt, αλλά συντάσσομαι με την ομοφωνία και την δύναμη της δημοκρατίας και του λαού. Δεν γνωρίζω τον κ. Λουμάκη, αλλά έχω την γνώση και την ευφυϊα , ώστε να μπορώ να έχω άποψη. Θα συνταχθώ με τον κ. που όταν επεβλήθει η έκτακτη εισφορά, η πρώτη πρόταση που είχε να κάνει ήταν να εξαιρεθούν τα πάρκα του 2011? Αντιλαμβάνομαι ότι δεν ξοδέψαν όλοι τα ίδια χρήματα για την κατασκευή των πάρκων τους, αλλά δεν φαντάζομαι ότι η λύση είναι ο σώσων εαυτό....

A Αλεξανρής 15/02/2013 12:35

Κε Παπακυριακού
Φοβάμαι, για να μην πω πως το θεωρώ σίγουρο, ότι θα καταλήξετε μόνον ψυχαναλυτής παρά αποτελεσματικός για τον κλάδο.

Αν στον κύκλο σας υπάρχουν μέλη συνδέσμου που λαμβάνουν αλληλογραφία, ή παρίστανται σε ΓΣ, ή σε ημερίδες ή εν πάσει περιπτώσει που διαβάζουν και κατανοούν τις δράσεις σε άρθρα ή στην ιστοσελίδα του, θα καταλάβετε ότι χωρίς καταστατική διαδικασία και πολύ γνώση θα υπάρξει αρνητικό αποτέλεσμα... για όλους.

Είναι σαν να προσπαθείτε με ξύλινα σπαθιά να παλέψετε τα stealth.

Anonymos Anonymos 15/02/2013 12:28

Καλημερα σε όλους,

Μας λυπεί όλους ιδιαίτερα αυτή η απαξίωση που προβάλλεται κ. Αλεξανδρή. Δεν είμαστε χουλιγκανς να πάρουμε τα μαδέρια όπως λέτε. Άνθρωποι επαγγελματίες που επενδύσαμε τα χρήματά μας όχι στο τζόγο, αλλά σε αυτό που μας πουλούσαν ως μέλλον και ανάπτυξη για την χώρα μας.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 15/02/2013 12:19

Λέτε οτι θέλει μαζικότητα.Βεβαίως!Μα αυτό λέμε.Μέχρι τώρα οι 2 σύλλογοι λειτουργούν πόσο καιρό?και άθροισμα πόσα μέλη?500--600?
Πολλά από αυτά που έκαναν σίγουρα καλώς τα έκαναν και κάνουν.Και προυποθέτει και προσωπικό κόπο και θυσίες.Ουδείς διαφωνεί.Π.Χ. οι γνώσεις του κυρίου Λουμάκη ίσως ξεπερνάν ολονών μας.Και είναι απαραίτητες.
Ας δούμε επιτέλους σε αυτή τη χώρα ΕΝΑΝ σύλλογο!Ή να συμφωνούν μεταξύ τους.Έχουμε τόσα προβλήματα και μας έκοψε το προεδριλίκι?Κοινή δράση-γραμμή να ξέρω οτι αυτός που πάει να με εκπροσωπήσει σε μια τράπεζα,στο ΥΠΕΚΑ,στο ανάπτυξης και οπουδήποτε αλλού έχει μια μεγάλη διαπραγματευτική δύναμη από πίσω του.και σε kw/p και σε αριθμό επενδυτών.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 15/02/2013 12:12

K. Αλεξανδρή καμία διάθεση δεν έχει να ηγηθεί,ούτε ο ioannis koutr ούτε εγώ.Νομίζετε οτι δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω με το να μιλάω κάθε μέρα με παραγωγούς?το τηλέφωνο μου χτυπάει κάθε μέρα ασταμάτητα!
Εδώ καιγόμαστε η προσωπική φιλοδοξία μας μάρανε!
Ξέρετε πόσοι δεν γνωρίζουν καν τι συμβαίνει?πόσοι με έχουν πάρει τηλέφωνο?πόσοι είναι πνιγμένοι μέχρι το λαιμό και δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν τα 100-200 ευρώ?(εδώ μας φτάσανε).Άλλος χρωστάει πάνω από 3 δόσεις,άλλος το ΦΠΑ,άλλος τα λειτουργικά του πάρκου κι άλλος όλα τα παραπάνω.
Σε αυτόν τον άνθρωπο του λες βάλε και αλλα από την τσέπη σου?μα δεν μπορεί!

A Αλεξανρής 15/02/2013 11:31

Ούτε μέχρι την πόρτα του δικαστηρίου δεν θα φθάσεις ή μάλλον καν του δικηγόρου αφού η αγέλη των e-votes θα παράξει χάος... παρά γνώση που αντέχει δικαστήρια...

Η απάντηση λοιπόν για όλα είναι η προσωπική σου φιλοδοξία εκτός καταστατικής οργάνωσης.
Αν θέλεις κε koutr να προσφέρεις, θα πρέπει να διαβάσεις, να εγγραφείς κάπου, να μάθεις, να βάλεις στις εκλογές του συνδέσμου υποψηφιότητα ώστε να εκλεγείς. Μόνο έτσι θα ξέρουμε ποιος είσαι αλλά και θα κρίνεσαι γι' αυτά που δεν ξέρεις.

Τα φαντάσματα των e-votes σε παραγωγούς που έβαλαν εκατομμύρια δεν στέκουν

A Αλεξανρής 15/02/2013 11:28

Τώρα μας δείχνεις τις προσωπικές σου φιλοδοξίες. Σύνδεσμοι με ταμείο και διαδικασίες έχουν κάνει όλες τις νομικές ενέργειες που έπρεπε εντός και εκτός Ελλάδας. Αλλά μάλλον δεν τα διάβασες οπότε πως θέλεις δια τέτοιας άγνοιας να ηγηθείς??? Θα έπρεπε αντί να γράφεις αυτά να πεις τουλάχιστον ένα ευχαριστώ στα μέλη του συνδέσμου που τα πλήρωσαν με τις συνδρομές τους..
Τι νόημα έχει λοιπόν να μαζεύεις λεφτά από τον κόσμο για κάτι που έγινε και υπάρχει??? Και με ποια εκπροσώπηση και γνώση θα συντάξεις δικόγραφο επί απόλυτα τεχνικών θεμάτων??? με e-votes???

Ioannis Koutr 15/02/2013 11:12

ακόμα και η επιλογή νομικου συμβούλου εκπροσώπησης μας μπορεί να γίνει μέσα από παρόμοια διαδικασία. Ή ακόμα και η συγκέντρωση πόρων, αν είμαστε 1000 στην λίστα αρκούν 0,5 ευρώ/kWp για να μαζέψουμε ιόλου ευκαταφρόνητο ποσό για να διατεθεί σε ένα γραφείο νομικής εκπροσώπησης. και πολλά άλλα που κατά την υποκειμενική μου πάντα άποψη έπρεπε να είχαν ήδη δρομολογηθεί. Γι αυτό επιμένω στην προσπάθεια καταγραφής ΟΛΩΝ των παραγωγών απο ΦΒ. Τα likes κύριε Sartorius έφεραν την αραβική άνοιξη όπως θα ενθυμείστε.
https://docs.google.com/forms/d/1isWkU-lKCP08VwtFVx4byzWod25PzF1IkmDzklBy_vM/viewform

A Αλεξανρής 15/02/2013 11:09

Με e-vaote και άλλα τέτοια καλούδια από ανθρώπους που έχουν μόνο πόνο και οργή (απόλυτα δικαιολογημένη ωστόσο) παιχνίδι δεν γίνεται. Ο χώρος χρειάζεται γνώση για να τον παλέψεις που ο κάθε παραγωγός δεν υποχρεούται και δεν έχει.

Μόνο για μαδέρια θα μιλάτε... Και αν μεν πάτε στον ΛΑΓΗΕ/ΡΑΕ και τους τα σπάσετε θα υπάρχει έστω μία πράξη ως αποτέλεσμα. Αν όμως περιοριστείτε σε ομαδική ψυχοθεραπεία... μηδέν εις το πηλίκον και μάλιστα με άπειρους τόνους παραπληροφόρησης...

Ioannis Koutr 15/02/2013 11:05

ή να υποβάλλουμε προτάσεις δράσεων, να τις βάλουμε σε ψηφοφορία και να πάρουμε το αποτέλεσμα. Αν κάποιος έχει μια καλή ιδέα μπορεί να αναδειχθεί. Θα μπορούσε ακόμα να αναδειχθούν παραγωγοί με επιστημονική κατάρτιση που θα μπορούσαν να συνεισφέρουν. Νομικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, οικονομολόγοι (δεν άκουσα ακόμα μια εκλαϊκευμένη προσέγγιση της πορείας των πόρων των Λειτουργών προς ΟΛΟΥΣ τους παραγωγούς) , υπεύθυνοι επικοινωνίας (για αντιστροφή του κλίματος της κοινής γνώμης, που τους έχουμε απέναντι μας από ελλιπή ενημέρωση)

Ioannis Koutr 15/02/2013 10:58

Συνάδελφοι ο σκοπός της λίστας είναι ακριβώς ο συντονισμός. Είναι πολύ εύκολο να αναδείξουμε μέσω e-vote προτάσεις δράσεων αλλά και να παίρνουμε δημοκρατικά όσο πιο γρήγορα γίνεται συλλογικές αποφάσεις με ψηφιακές υπογραφές. Ας το κάνει και κάποιος σύνδεσμος, δεν με νοιάζει...αλλά με ενοχλεί η ολιγωρία. Προσφέρω επαναλαμβάνω τον προσωπικό μου κόπο ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ. Πχ θα μπορούσε να τεθεί ερώτημα - ψηφοφορία για συγκέντρωση σε κάποιο χώρο και να παιρνουμε feedback πόσοι θα μπορέσουν να παρεβρεθούν.

Sartorius Sartorius 15/02/2013 10:31

Κατακερματισμένοι και πολυφωνικοί ουδεμία τύχη έχουμε.
Οποιος πιστεύει οτι με ..μαδέρια η like θα έχει αποτέλεσμα είναι ήρωας του Θερβάντες..Λύση είναι μόνο η Ομοσπονδία απο τους συνδέσμους που υπάρχουν , στους οποίους πρέπει να εγγραφούμε άμεσα ( και χωρις συνδρομή στο κάτω κάτω) και ταυτόχρονη σύσταση Ομοσπονδίας. Δεν διαννούμαι οτι οι Πρόεδροι μπορούν να έχουν την αυταπάτη ότι μπορούν να εκπροσωπούν το Φ/Β χώρο έχοντας ο καθένας ..τριψήφιο αριθμό μελών . Θέλει μαζικότητα το πράγμα ..Τό μέγεθος μετράει !

KOSTAS KIROU 15/02/2013 09:30

και μετά θα ξυπνήσεις ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ και θα είσαι ξυπόλητος.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 15/02/2013 02:39

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,
ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ, ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΝΑ ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΕΤΕ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ sites ή bloggs , ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ. ΦΘΑΝΕΙ Η ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ!!!!!!
Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ Η ΝΕΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΧΘΕΣ, ΜΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ 10.000 ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ.

KOSTAS KIROU 14/02/2013 22:33

3 Τα στοιχεία που περιγράφω είναι σε σελίδα με το Ελληνικό εθνόσημο και φαρδιά πλατιά, την σφραγίδα του Ελληνικού κράτους. Ένα χρήσιμο στοιχείο για τους επενδυτές που ‘βιάζονται’ να έρθουν να επενδύσουν στην πατρίδα μας μην ξέροντας με ποιους Άσημους Ασημάκηδες και άλλους παρατρεχάμενους Γενικούς γραμματείς έχουν να κάνουν.
Ντροπή τους…..!!!!! δεν είναι αυτή η Ελλάδα μας…..

KOSTAS KIROU 14/02/2013 22:20

2 Σκέψου ότι το ΥΠΟΙΚ μου προτείνει εγγράφως να κινηθώ δικαστικά εναντίον του ΛΑΓΗΕ(προκειμένου να τους πληρώσω τον ΦΠΑ, γιατί αλλιώς ποινικό αδίκημα) και ο ΛΑΓΗΕ ισχυρίζεται ενώπιον δικαστηρίου ότι είναι εταιρία 100% του δημοσίου και δεν νομιμοποιούμαστε να διεκδικήσουμε τις απαιτήσεις μας δικαστικά. (δηλ. κράτος οίκος ανοχής) Το portal που φιλοξενεί τα παρόντα σχόλια μας αποφεύγει τέτοιες δημοσιοποιήσεις και έχει προφανώς τους λόγους του. Που να σπάσει τόσα αυγά….!!!!!!!! Αυτούς του χαλεπούς καιρούς…….. Δεν τους κατηγορώ γι αυτό………

KOSTAS KIROU 14/02/2013 22:19

1 Αγαπητέ συνάδελφε Ioannis Koutr η κίνησή σου αυτή είναι άριστη. Βεβαίως κι εχω γραφτεί και έχω γράψει και συνάδελφο μου που δεν τα πάει καλά με την τεχνολογία. Επειδή έχω «τρέξει» κάποιες ενέργειες που έχουν σχέση με δικαστήρια και απλήρωτο ΦΠΑ έχω αρκετές αντικρουόμενες αποφάσεις από δικαστήρια αλλά και από Δημόσιες υπηρεσίες που ευχαρίστως θα ήθελα να δημοσιοποιηθούν για να φανεί το ‘ξεκάρφωμα’ που υπάρχει μεταξύ των Δημ. υπηρεσιών. Χρειάζομαι το mail σου γι αυτό….

kostas kriti 14/02/2013 20:54

Καντε ολοι εγραφη εκει..υπαρχουν τηλεφωνα και email συναδελφων εδω για οσους δεν καταφερουν να εγγραφουν..μονο ετσι θα μπορεσουμε να συνενοηθουμε για να κανουμε κατι.

kostas kriti 14/02/2013 20:49

Καλησπερα! Πιστευω οτι πρεπει να κινηθουμε γρηγορα.εχω κανει και εγω εγραφη.Ioannis Koutr πολυ καλη πρωτοβουλια..αλλα ξαναλεω πρεπει να κινηθουμε γρηγορα και δυναμικα..ακομα και οσοι εχουν φωτοβολταικα στις στεγες πρεπει να λαβουν μερος γιατι ειναι πολυ πιθανο να μειωσουν τις τιμες και σε συτους..

Stefanos Liasopoulos 14/02/2013 20:47

καλησπερα και απο μενα ,εν λειτουργια αγροτικος σταθμος 100 kw ,παρακολουθω καιρο την σελιδα και τα σχολια καποιων απο σας,μεγαλα προβληματα με το φορο εκτακτης εισφορας πλεον

Ioannis Koutr 14/02/2013 18:30

Σε 24 ώρες έχουμε 126 εγγραφές. Το email το θεώρησα απαραίτητο γιατί στην ουσία θα είναι και το βασικό μέσο επικοινωνίας. Οποιος δεν έχει email και θέλει να εγγράψει γνωστό του, ας δώσει το email του και ας συμπληρώσει τα υπόλοιπα στοιχεία του παραγωγού-σταθμών.Σας ευχαριστώ και πάλι για την μεγάλη ανταπόκριση.
Ας συνεχίσουμε την προσπάθεια....

A Αλεξανρής 14/02/2013 13:51

Λίγοι αριθμοί για προσανατολισμό:

Εν λειτουργία Φ/Β πάρκα 8,500 (βάσει κωδικού ΕΔΡΕΘ)

ΑΦΜ εταιρειών που λειτουργούν Φ/Β πάρκα 2,000 - 2,500 διότι υπάρχουν ειδικά στην μαρίδα 2 - 3 μικρά παρκάκια ανά ΑΦΜ. Χωρίς να αποκλείουμε και τους μεγάλους. Για παράδειγμα η Volitalia δήλωσε προχθές μέσω της προσφυγής της ότι λειτουργεί 36 εταιρείες!

Ως φυσικά πρόσωπα τώρα μπορεί να αντιστοιχούν 2 - 3 ΑΦΜ στον ίδιο βασικό κοινό μέτοχο οπότε, ορθά αυτός εγγράφει σε σύνδεσμο μόνο το ένα ΑΦΜ για τον προφανή λόγο εξοικονόμησης.

Philipos Ksenakis 14/02/2013 12:41

2)Ελπίζω το νέο αυτό link να μας φέρει όλους κοντά και σε συνεργασία ακόμα και με όλους τους συλλόγους γιατί δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα αντίθετα μάλιστα!!! Σημειωτέων δεν είμαι γραμμένος σε κανένα σύλλογο και ντρέπομαι γι αυτό αλλά σκέφτηκα ότι θα έχει κάποια οικονομική συμμετοχή που αυτή τη στιγμή πιστέψτε με (χωρίς να θέλω να κλαφτώ) μετράω ακόμα και το ευρώ οπως και όλοι μας πιστεύω.

Philipos Ksenakis 14/02/2013 12:41

1) Κύριε Παπακυριακου επιτρέψτε μου να διαφωνήσω μαζί σας ως προς το να ΄΄με σώσει ένας σύλλογος που έχει 270 μέλη και άλλος ένας με 250΄΄ αφού όπως λέω παρακάτω ότι γίνεται είναι θετικό από το τίποτα σκεφτείτε τις ενέργειες όλων των συλλόγων και να μην είχαν υπάρξει ούτε αυτές σε τι σκοτάδι θα είμασταν αλλά συμφωνώ και επαυξάνω ότι είναι απαράδεκτο να είμαστε χιλιάδες και να εκπροσωπούμαστε από τόσα λίγα μελή....!!!!

Anonymos Anonymos 14/02/2013 12:30

Aγαπητοί φίλοι,

Μόνο ένα σχόλιο επί της διαδικασίας. Επειδή εγώ έχω γραφτεί ήδη και επιχείρησα να εγγράψω και κάποιους φίλους μου παραγωγούς,οι οποίοι δεν διατηρούν ηλεκτρονικό λογαριασμό δεν στάθηκε εφικτό. Θα πρότεινα λοιπόν το πεδίο που αφορά το εμαιλ του επενδυτή, να καταστεί προαιρετικό στην φόρμα.Δεν διατηρούν όλοι οι ανθρωποι σχέση με την τεχνολογία.
Hope it helps...
Best regards.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 14/02/2013 12:15

Τη μόνη φιλοδοξία που έχουμε είναι να υπερασπιστούμε τις περιουσίες μας,τα πάρκα μας και τις συμβάσεις μας.
Δεν μας ενδιαφέρουν ούτε οι κοματικές πεποιθήσεις του κάθε ένα,ούτε σε ποιόν σύλλογο ανήκει,ούτε άλλες "περίεργες" βλέψεις έχουμε.
Το να περιμένω όμως να με σώσει ένας σύλλογος που έχει 270 μέλη και άλλος ένας με 250,(που δεν συνεργάζονται καν μεταξύ τους)ενώ είμαστε χιλιάδες είναι τουλάχιστον ανοησία.

Philipos Ksenakis 14/02/2013 11:57

Φιλοι παραγωγοι οτι γινετε προς ωφελος μας και δικαιωση ειναι θετικο απο το να καθομαστε στο καναπε και να κλαιμε τη μοιρα μας!!! Μη μπαινετε στο τρυπακι να συγκρινετε συλογους ειναι κριμα ο καθενας προσπαθει οπως μπορει!! Οποτε εγω γραφτηκα στο νεο link και ελπιζω οσοι ενημερωθηκαν απο εδω για το link του συναδελφου Ioannis Koutr και ειναι παραγωγοι να πραξουν το ιδιο και αν μπορουν να το διαδωσουν!!!!
Μη ξεχναμε οτι η ιστορια εχει δειξει οτι οι επαναστασεις ξεκινανε παντα απο μικρες ομαδες που γιγαντώνονται πολυ γρηγορα!!!
Καλημερα σας

Ioannis Koutr 14/02/2013 11:44

Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει καμία προσωπική φιλοδοξία, αλλά κρίνω ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.Καλώ και τους επίσημους φορείς εκπροσώπησης να παροτρύνουν τα μέλη τους να εγγραφούν.

Ioannis Koutr 14/02/2013 11:41

Αγαπητοί συνάδελφοι ήδη σε λίγες ώρες έχουν γραφτεί στην λίστα 68 νόμιμοι εκπρόσωποι εταιριών. Σας ευχαριστώ για την αναταπόκριση. Κάθε 3 μέρες θα λαμβάνετε όλοι οι εγγεγραμμένοι ένα newsletter για την πρόοδο των εγγραφών με κάποια στατιστικά. Ας φτιάξουμε επιτέλους μια πλατφόρμα εσωτερικής ενημέρωσης. Θεωρώ ότι επειδη είναι η πρώτη απόπειρα καταγραφής ΟΛΩΝ των παραγωγών αξίζει να διαδόσετε το link της εγγραφής.

https://docs.google.com/forms/d/1isWkU-lKCP08VwtFVx4byzWod25PzF1IkmDzklBy_vM/viewform

Ioannis Koutr 13/02/2013 21:15

Δεσμεύομαι για όποιον το επιθυμεί να έχει πρόσβαση στα δεδομένα. Διαδώστε το link της φόρμας σε όσους γνωστους παραγωγούς έχετε.

Ioannis Koutr 13/02/2013 21:15

Σκοπός είναι να δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων που να αποτελέσει μια διαδραστική πλατφόρμα ενημέρωσης. Δεν υπάρχει φιλοδοξία δημιουργίας συλλόγου εκ μέρους μου. Ομως θεωρώ αναγκαία σε πρώτη φάση να δημιουργηθεί με όσο μεγαλύτερη πληρότητα γίνεται ένας κατάλογος παραγωγών. Θα διευκολύνει την μεταξύ μας επικοινωνία και επιτέλους μπορεί να συγκεντρωθεί η απαιτούμενη κρίσιμη μάζα παραγωγών. Ετσι μόνο μπορεί η φωνή μασ να γίνει πιο δυνατή. Αναλογιστείτε πόσο ευκολο θα είναι να παραδώσουμε ένα ψήφισμα διαμαρτυρίας με ψηφιακές υπογραφές.

george bardanikas 13/02/2013 20:49

Πρωτα πρεπει να βγαλετε μουστακια. Να βαλετε πανταλονια και μετα βλεπουμε.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 13/02/2013 20:43

(Από ioannis koutr)

https://docs.google.com/forms/d/1isWkU-lKCP08VwtFVx4byzWod25PzF1IkmDzklBy_vM/viewform

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 13/02/2013 20:42

ο Ioannis kourt έχει δημιουργήσει μια σελίδα που πιστεύω θα μας βοηθήσει.Θα προσπαθήσω να επκοινωνήσω και μαζί του.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 13/02/2013 20:41

Από το πρωί είμαι στο τηλέφωνο.Μέχρι τώρα έχω μιλήσει με τουλάχιστον 26 επενδυτές.Όλοι με τις ίδιες απόψεις,τους ίδιους προβληματισμούς και αγωνία.
Υπάρχουν τηλέφωνα που δεν έχω καν προλάβει να απαντήσω και ζητώ σιγγνώμη.
Να διεκρινίσω οτι είμαι ένας ανεξάρτητος παραγωγός,δεν έχω κανένα απολύτως οικονομικό ή άλλο όφελος από αυτή την υπόθεση παρά μόνο τα συμφέροντα μου σαν επενδυτής.
Σκοπός μου είναι να δημιουργήσουμε επιτέλους μια οργανωμένη δυναμική προσπάθεια.(στα πλαίσια του νόμου).
Όποια ιδέα και άποψη να έχετε ευχαρίστως να την συζητήσουμε.ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

Bill Solar 13/02/2013 17:54

........δ. Υπερβολικη χρεωση ποσου Γενικων Δαπανων και ε. Αδιαφανεια στην κοστολογηση της δαπανης Αν καποιος συναδελφος εχει κανει καταγγελια στην ΡΑΕ για οποιαδηποτε αιτια παρακαλω να επικοινωνησει μαζι μου ( vmintourakis@gmail.com - 6945041566 )

Bill Solar 13/02/2013 17:53

Ετοιμαζω καταγγελια κατα του ΔΕΔΔΗΕ στην ΡΑΕ. Αφορα: α. Αλλαγη ορου ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗΣ προσφορας ( προυπολογιστικου κοστους συνδεσης). β. Παραβιαση συμβατικης υποχρεωσης ( αρθρο 2 παρ.2 συμβασης συνδεσης ) με την μη αποστολη απολογιστικης δαπανης. γ. Αρνηση γνωστοποιησης των κοστολογικων δεδομενων του εργου......

THEMIS MANTZANAS 13/02/2013 14:25

.....ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΕΜΑΙL ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΚΑΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ...ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΕΚΑ....!!!!!! ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΜΑΙL NA TO ΓΡΑΨΕΙ ..ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΝΕ ΚΟΤΟΧΟΡΤΟ...!!!!!

Anonymos Anonymos 13/02/2013 13:32

Ας αξιοποιήσουμε την δύναμή μας ως πίεση και ας τους δείξουμε πως ο φασισμός αυτού του τύπου δεν θα περάσει. Για τα χρήματά μας αποφασίζουμε εμείς. Εγώ πάντως με τον κόπο μου, αποφάσισα να επενδύσω σε μια δύσκολη περίοδο στην χώρα μου, αλλά δεν ισχυρίστηκα ποτέ μου ότι θα γίνω κρατικός χορηγός. Καλή δύναμη σε όλους μας.

Anonymos Anonymos 13/02/2013 13:31

? Ή μήπως θα αφήσουμε να τρέχουν να διαπραγματεύονται με τράπεζες για επιμηκύνσεις δανείων, λες και μας εκπροσωπούν άπαντες. Επειδή όμως δεν θα ήθελα να είμαι άδικη και να απαξιώνω την δράση κάποιων ανθρώπων, θα συμφωνούσα με οποιαδήποτε κίνηση που θα γινόταν στο σωστό χρόνο. Εδώ ακόμη εκκρεμούν δικαστικές αποφάσεις σχετικά με εάν και κατά πόσο δίκαιη είναι η επιβολή έκτακτης εισφοράς, εμείς τρέχουμε σε τράπεζες, δίνοντας στους υπευθύνους λανθασμένα μηνύματα ότι έχουμε αποδεχτεί την έκτακτη εισφορά και ήδη μας ετοιμάζουν και τα επόμενα μέτρα.

Anonymos Anonymos 13/02/2013 13:30

Δεν μπορούμε να περιμένουμε να μας επιβληθούν τα νέα μέτρα και μετά να τρέχουμε πανικόβλητοι σε πιθανές δίκες. Αυτή την φορά θα χρησιμοποιήσουμε την δύναμή μας, η οποία είναι στα χέρια μας. Δεν θα καθόμαστε να περιμένουμε να τρώγονται μεταξύ τους ο Λουμάκης και ο Καλογεράκης για το ποιός θα βγει on camera και θα προεδρεύσει. Ο μόνος σοβαρός σύλλογος αν και νεοσύστατος φαίνεται ο ΣΠΗΕΦ των Σερρών, αλλά εμείς που μένουμε Αθήνα π. χ δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε τον κύκλο εργασιών του. Τα μέλη όλων των μέχρι τώρα συλλόγων δεν πρόκειται να απαριθμούν πάνω από 1000 μέλη όλα κι όλα. Οι υπόλοιποι δέκα και πάνω χιλιάδες που είμαστε?

Anonymos Anonymos 13/02/2013 13:30

Όπως θα έχεις διαβάσει από χθες προσπαθούμε να συσπειρωθούμε όλοι οι ανεξάρτητοι επενδυτές που δεν εκπροσωπούμαστε από κάποιο σύνδεσμο, να οργανώσουμε μια στοχευμένη αντίδραση σε ορισμένο τρόπο και χρόνο. Θα σου πρότεινα λοιπόν να μιλήσεις με τον Γιάννη Παπακυριακού (τα τηλ. του θα βρεις σε χθεσινές αναρτήσεις ).Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση.

Αγγελική Παπαδοπούλου 13/02/2013 13:06

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει κάποια ομάδα να οργανωθούμε;

giannis kat 13/02/2013 12:21

Ηδη καποιοι παραγωγοι θα χάσουν τα παρκα τους μετα την έκτακτη εισφορά, οι άνθρωποι που παίρνουν αυτές τις αποφάσεις είναι golden boys ( κ ομως υπάρχουν ακόμα...) που θέλουν τα bonus τους βάζοντας μας φυλακή!!! θα τους προλάβω ομως εγω κ θα μπω για καλυτερο λογο μεσα!
ΟΙ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ λενε οι Γερμανοί.
κ Παπακυριακού εχω διαβάσει πολλές φορες τα σχόλια σας κ συμφωνώ απόλυτα με οσα γράφεται οπως κ με αλλους εδω μέσα, Σε ενα ανέντιμο κράτος δεν χωράνε πλέον πολιτισμένες αντιδράσεις! Επρεπε κ εμεις να βγάλουμε τα λεφτά μας εξω τελικα σαν τους πολιτικους!!!

KOSTAS KIROU 12/02/2013 15:59

Σε μερικούς απο εμας λειπουν μόνο τα νειάτα. Η ψυχή είναι εκεί......

KOSTAS KIROU 12/02/2013 15:58

Κοιταξτε να δειτε που φτασαμε.........το ΥΠΕΚΑ προ των ευθυνών του για την δημιουργία αντάρτικου πόλεων απο τους παραγωγούς των Φ/Τ. Μην το γελατε καθόλου,......
Οχι μονον δεν το αποκλειω....... αλλα το βλεπω να δημιουργειται και πολυ σύντομα... Ας παρει ο καθένας τις ευθυνες του......
Ούτως η άλλως σε λιγο (και χωρίς προσθετα μέτρα μονο απο τις καθυστρεσεις του ΛΑΓΗΕ) δεν θα εχουμε να χάσουμε τίποτα παραπανω. Ο μη έχων να χασει τίποτε δεν του κοστίζει και πολύ να γίνει μουζαχεντίν...... κι ας τρεχει ο Σαμαρας να τον μαζέψει. Έτσι απλά...!!!!!!!!

KOSTAS KIROU 12/02/2013 15:34

Ανακοινώστε το σημείο την ωρα και την ημερομηνία της συναντησης συναδελφοι και θα δειτε τι θα γίνει.......

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 12/02/2013 12:50

¨Ηδη έχω βρει 5 άτομα που πρόλαβα να μιλήσω μαζί τους που ούτε τα ήξερα.Ας προσπαθήσουμε όλοι μας.Το να καθόμαστε και να συζητάμε τα χάλια μας δεν βγαίνει πλέον πουθενά.
Και επειδή το να παρακαλάω και να κλαίγομαι μην χάσω το πάρκο και την προσωπική μου περιουσία πλέον αρχίζει και γίνεται υπαρκτό,από εμένα ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

THEMIS MANTZANAS 12/02/2013 11:28

...ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ....!!!!

Anonymos Anonymos 12/02/2013 11:20

Αγαπητέ Γιάννη,

Η λίστα αυτή θα είναι πολύ μεγάλη γιατί δεν υπάρχει επενδυτής που δεν θίγεται αυτή την στιγμή. Ας κινηθούμε γρήγορα και μαζικά γιατί μας βλέπω άμεσα να τρέχουμε ξανά σε δικηγόρους και να γκρινιάζουμε on line για το κακό που μας βρήκε. Δεν είμαστε επαίτες, επενδυτές είμαστε. Όλοι έχουμε βάλλει μερικές χιλιάδες ευρώ και κάποιοι έχουν αυτοοριστεί διαχειριστές των κόπων μας. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω άλλη κοροϊδία. Θα επικοιωνήσω σήμερα κιόλας μαζί σου να σου δώσω τα στοιχεία μου και μερικών άλλων συναδέλφων ετοιμοπόλεμων που γνωρίζω. ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. ΤΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΑ BLOGS KAI ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ Ή ΓΡΑΦΟΥΜΕ. ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 12/02/2013 10:55

Ειλικρινά σας το λέω δεν αστειεύομαι καθόλου.Θέλετε να κάνουμε την αρχή?πολύ ευχαρίστως!
Τα τηλέφωνα μου είναι 22940-26447
και 6939513778.
Ας αρχίσουμε να το ανακοινώνουμε αρχικά σε γνωστούς,φίλους και ιστοσελίδες.
Γεια όσους ήταν στο president (ΠΑΣΥΦ) με τους δικηγόρους που είχαν καλεσμένους και θυμούνται,ύστερα από ερώτηση μου είχαν απαντήσει το εξής.Όποιο δικαστήριο και να κάνεις στην Ελλάδα,είμαι μεγάλο πλεονέκτημα να φαίνεται οτι από πίσω υπάρχει και μια συμπαγής μάζα ανθρώπων που δυναμικά υπερασπίζει τα δικαιώματα της.
Θέλετε να αρχίσουμε να φτιάχνουμε μια λίστα με τους επενδυτές που έχουν θιγεί?ευχαρίστως να αφιερώσω όσο χρόνο χρειάζεται.

Nikos Papadopoulos 12/02/2013 00:31

Δηλαδή με λίγα λόγια το Υπουργείο λέει : "Διαπιστώσαμε ότι υπάρχει ΑΚΟΜΑ ενδιαφέρον από επενδυτές (αίσχος), οπότε αποφασίσαμε να κάνουμε ότι μπορούμε για να το κόψουμε τελείως".

Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται. Βέβαια πλέον είναι φανερό ότι μεγάλο μέρος των παλιών παραγωγών είναι στο πλευρό του Υπουργείου όσο αφορά την περικοπή των νέων τιμών, γιατί έτσι νομίζουν ότι οι παλιοί θα έχουν μεγαλύτερη ασφάλεια πληρωμής.

Ο Κος Υπουργός είναι θιασώτης και εξαιρετικός πρακτικός του "Διαίρει και Βασίλευε" και το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία.

Γιώργος Αγγελόπουλος 11/02/2013 20:32

Συνάδελφοι Παραγωγοί Φ/Β,

Καμία αποδοχή στο new deal που ετοιμάζουν...
ΜΟΝΟ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ.....
ΟΧΙ σε οτι και αν σκαρφιστούν....
Αλλιώς...... υπογράφουμε τις καταδίκες μας.

kostas kriti 11/02/2013 19:41

κυριε Καλογερακη και κυριε Λουμακη αν διαβαζετε το μηνυμα μου,ειμαστε σε απογνωση το ξερετε καλα! οργανωστε αμεσα συγκεντρωση εξω απο το ΥΠΕΚΑ..

kostas kriti 11/02/2013 19:35

εδω με αυτα που διαβαζω δεν πανε απλα να μας κοψουν αλλα πανε να μας βαλουν φυλακη ειναι ξεκαθαρο! δεν κοβουν απλα οπως ενα μισθο στο δημοσιο...παιρνεις 1000 στον παω 700..εδω μας κανουν με αρνητικους ισολογισμους να χρωσταμε φπα,δανεια,εφορια μας πανε κανονικα φυλακη! που ειναι οι βουλευτες? που ειναι ο Σαμαρας? οποιος βουλευτης ψηφισει νεα μετρα ειναι συνυπευθυνος! συγκεντρωση εξω απο το ΥΠΕΚΑ δεν υπαρχει αλλη λυση.

kostas kriti 11/02/2013 19:28

καλησπερα! κυριε Παπακυριακου συμφωνω 1000% μαζι σας! δεν υπαρχει αλλη λυση! εχουμε να κανουμε με μια οργανωμενη μαφια! γιατι δεν κανονιζουμε μια συγκεντρωση εξω απο το ΥΠΕΚΑ? ειμαστε χιλιαδες παιδια! μπορουμε ενα πρωι να μαζευτουμε χιλιαδες εξω απο το ΥΠΕΚΑ..εγω ειμαι διαθετημενος να ερθω απο Κρητη αν το κανονισουμε.επισης μπορω να βρω και να ερθουν αλλοι 100-150 που εχουν φωτοβολταικα! θελετε να κανουμε μια αρχη απο εδω? πειτε την γνωμη σας..δεν γινετε να διαλυσουμε τις οικογενειες μας!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ 11/02/2013 17:31

Προσωπικά έχω αρχίσει να σκέφτομαι οτι μετά από τόσους μήνες κοροιδίας η μόνη λύση, δεν είναι ούτε τα δικηγορικά γραφεία,ούτε οι διαμαρτυρίες μέσο σχολίων σε διάφορες ιστοσελίδες...
Ένα μαδέρι στο χέρι, ο κάθε ένας, συγκεκριμένη μέρα και ώρα,έξω από το ΥΠΕΚΑ.Αν σε 1 ώρα δεν κόψουν τις αηδίες να μπούμε μέσα και οτι πάρει ο χάρος.
Να σου πω εγώ μετά αν θα τρέμουν όταν πάνε να μας κάνουν ζητιάνους.Οι αλήτες!

archaeo pteryx 11/02/2013 17:27

τα φ/β στοχοποιούνται για να μπορεί να βγαίνει η ΕΛΕΤΑΕΝ να λέει "να τα αιολικά είναι φτηνά. Τα φ/β (φτηνά/ακριβά) καλύπουν ισχύ αιχμής. Τα αιολικά, ακόμα και τσάμπα (που δεν είναι) είναι αχρηστα. Ούτε αιχμή ούτε βάση. Επιδοτούμενη "έγχυση".

Νικόλαος Αντωνίου 11/02/2013 15:58

κε Δημητριου,

ΥΠΑΡΧΕΙ σημαντικο ενδιαφερον και για άλλες ΑΠΕ εκτος απο τα Φ/Β, απλα οι αδειοδοτικες δυσκολιες εκει ειναι μεγαλες. Οι άλλες ΑΠΕ δε, επιβαρυνουν τον ισολογισμο του ΛΑΓΗΕ πολυ λιγοτερο.

Οι στοχοι ξεπεραστηκαν των Φ/Β γιατι εκδηλωθηκε πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον απο οτι ηταν αναμενομενο και σε αυτο το θεμα μονο το ΥΠΕΚΑ εχει δικηο, επρεπε να μπει φρενο νωριτερα.

Η αθετηση του Συμβολαιου ειναι εθνικο έγκλημα οπως και το κουρεμα των ομολογων...

Dimitris civil 11/02/2013 11:58

3 από 3
3) Ο ισχυρισμός για ελλειμματικό λογαριασμό και επίτευξη με το παραπάνω του στόχου ισχύει και για τα νησιά (ΔΕΔΔΗΕ)? Κάτι τέτοιο θα ήταν αντιφατικό γιατί όταν καταθέσαμε στη ΡΑΕ αίτηση για εξαίρεση άδειας παραγωγής το 2007 για 150Kw μας έδωσε άδεια μόνο για 80Kw επικαλούμενη τον επιμερισμό ισχύος. Πώς είναι δυνατό τώρα η ίδια αρχή να επικαλείται επίτευξη του στόχου με το παραπάνω? Γιατί να τους πιστέψουμε. Το εγγυημένο συμβόλαιο που υπογράψαμε το ξεχνάνε?
Όσο για την επέκταση του συμβολαίου τη γήρανση του εξοπλισμού τη λαμβάνουν υπόψη και πώς αφού δεν υπάρχουν ΦΒ πάνελ με 20 χρόνια στην αγορά για να δούμε πως συμπεριφέρονται.

Dimitris civil 11/02/2013 11:58

2 από 3
Και αν όντως υπάρχει κορεσμός στα ΦΒ 1) γιατί δεν αναθεωρεί το υπουργείο το στόχο σε σχέση με τις άλλες ΑΠΕ που δεν υπάρχει ενδιαφέρον? 2) Αν πάλι ισχυριστούν ότι ο στόχος δεν αναθεωρείται γιατί υπάρχει τόσο ενδιαφέρον για να καθαρίσει το τοπίο στις άδειες? Μήπως για να απελευθερωθεί χώρος και τότε να δώσουν σε μια νύχτα το υπόλοιπο της ισχύος σε 2-3 μεγάλους επενδυτές και εμίρηδες και να λένε φέραμε επενδυτές όταν εμάς μας εξαφανίζουν? Δεν είναι αντιφατικό με τον κορεσμό, την άρση νέων αδειοδοτήσεων, και του ελλειμματικού λογαριασμού? Πάλι οι μικροί θα την πληρώσουν που θα αναγκαστούν να πουλήσουν τα πάρκα τους.

Dimitris civil 11/02/2013 11:57

1 από 3
Είναι γνωστό το κόλπο με τους δημοσιογράφους του υπουργείου. Βγάζουμε 2 δημοσιογράφους να στοχοποιούν ένα συγκεκριμένο κλάδο των ΑΠΕ και μόνο, τα φωτοβολταϊκά. Μαθαίνουν πάντα τα νέα τυχαία αυτοί οι 2, αρθρογραφούν σε 2 γνωστές εφημερίδες και μετά τα άλλα μέσα το αναπαράγουν. Καλλιεργούν το κλίμα για να γίνουμε δεχτικοί και το σύστημα δουλεύει μια χαρά. Και αν είναι ειδικοί δημοσιογράφοι στις ΑΠΕ και την ενέργεια γιατί δεν αναφέρονται για το έλλειμμα στο αέριο και στις άλλες ΑΠΕ. Γιατί?

KOSTAS KIROU 11/02/2013 11:34

myniseis - bombes tha prepei na pesoun

Χρήστος 11/02/2013 11:24

επειδη οι αλητες διαβαζουν το σαιτ να ξερουν οτι οι μηνυσεις θα πεσουν βροχη!!! αυτο δεν θα μεινει ετσι! ουτε να τολμησετε ξεφτυλες!

KOSTAS KIROU 11/02/2013 10:50

Συνεχιστε έτσι αγαπητοί του ΥΠΕΚΑ να δούμε τι άλλο μπορείτε να πάρετε. Υπάρχει καποιο λεκτικό που λέει: οποίος θέλει τα πολλα χάνει και τα λίγα. Και ένα άλλο χειρότερο: ελάτε να πάρετε τα α_______ μας. Διαλέξτε...!!!!!!

Kostas Siafakas 11/02/2013 09:25

Είχα την Καθημερινή για σοβαρή εφημερίδα.. τελικά είναι το εργαλείο τους...
Το Ελληνικό κράτος όπου δει ανάπτυξη ορμάει. Απλά και ξεκάθαρα.Και όχι με φορολογία επι του κέρδους αλλά στο τζίρο...
Απογοήτευση για όλη τη χώρα και το μέλλον της...

Τελευταία Σχόλια

Σύνδεσμος «ΗΛΙΟΣ»: Προϊόν πολιτικής απόφασης οι περιορισμοί στο net metering

19/09/2014 21:15

Όταν ένα 10kw/h θα εκχέει τζάμπα στο σύστημα γιατί δεν υπάρχει εκείνη τη στιγμή κατανάλωση στην οικία (π.χ. μεσημέρι που ο κόσμος δουλεύει) θα ρίξε...

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ

Σύνδεσμος «ΗΛΙΟΣ»: Προϊόν πολιτικής απόφασης οι περιορισμοί στο net metering

19/09/2014 13:25

Η ανακοίνωση βάλλει ξεκάθαρα κατά της πολιτείας.
Ο ΗΛΙΟΣ ήταν πάντα στο πλευρό των παραγωγών σε όλη τη διαδικασία του New Deal. Κάποιοι παρα...

Δημήτρης Μακρής

Σύνδεσμος «ΗΛΙΟΣ»: Προϊόν πολιτικής απόφασης οι περιορισμοί στο net metering

18/09/2014 08:56

Ο σύνδεσμος ΗΛΙΟΣ βάλει πλέον ευθέως εναντίων των επαγγελματικών ΑΠΕ και του ΕΤΜΕΑΡ που αποτελεί πόρο αποζημίωσης τους. Βάλει ακόμα εναντίον και τω...

Νίκος Κανάκης

ΕΣΜΥΕ: Επιστρέφονται 2,25 εκατ. σε τοπικές κοινωνίες με μικρά υδροηλεκτρικά

17/09/2014 23:19

Και οι φωτοβολταικοί λέμε να πάρετε μια έκτακτη εισφορά από 25%--37%,ένα πιστωτικό 37% για ολόκληρο το τζίρο ενός έτους και μια μείωση τιμής 40% να...

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ

Πρωταγωνιστές οι Κυκλάδες και άλλα έργα του ΑΔΜΗΕ στις συμβάσεις που υπογράφονται με ΕΤΕπ

17/09/2014 22:20

και δεν ξέρω πόσα μπλακάουτ έχει το Λασίθι, αλλά εάν μειώθηκαν είναι επειδή δεν πατάνε πια τουρίστες. Σκουπιδότοπος μέχρι Βάϊ.

archaeo pteryx